conecteaza-te cu noi

Alte sporturi

Medalii la Sofia Open G1

Competiția de taekwondo ”Sofia Open G1„ s-a desfășurat în 20 si 21 aprilie în Bulgaria.  Clubul Sportiv ILYO a fost reprezentat de un lot format din cinci sportivi iar trei din ei au obținut medalii.

Liana Ionela Musteață a câștigat locul 1 la categoria juniori feminin -55 kg. Aceasta i-a dedicat medalia profesorului Ica (Floarea) Sigartău care astăzi de Florii, își serbează onomastica, în semn de prețuire pentru munca ce o depune în cadrul clubului sportiv ILYO.

Ana Luiza Bindea a obținut locul 2 in cadrul categoriei copii feminin -36 kg iar Mihai Cristian Bura – locul 3 în cadrul categoriei juniori masculin -63 kg, învingându-l în al treilea meci pe campionul european de anul trecut de pe categoria sa. Sportivele Ana Riti și Șolderea Selena au fost și ele aproape de podium câștigând câte un meci.

Marius Muti, președinte CS Ilyo: ”Sofia Open a fost un concurs cu peste 1.000 de participanți, unii venind chiar și de pe alte continente: Africa, Australia. La această competiție au participat nume celebre în Taekwondo, cum este de exemplu dubla campioană olimpică: Jade Jones. A fost o competiție cu un nivel tehnic ridicat fiind totodată si o verificare pentru sportiva Liana Ionela Musteață care va participa in perioada 15-19 mai la Campionatul Mondial de Seniori din Manchester / Marea Britanie.”

Clubul multumește cadrelor tehnice care s-au ocupat de pregătirea sportivilor, părinților, sportivilor, precum și tuturor susținătorilor ILYO.

Publicitate

Alexandru Sucutărdean, campion mondial

Bistrițeanul și-a adjudecat acest titlu ieri în Brezice, Slovenia, acolo unde s-a desfășurat Campionatul mondial IBFF. Deși a avut competitori foarte bine pregătiți de pe toate continentele, sportivul nostru a câștigat categoria Mister Phisique la care a concurat, fiind desemnat campion mondial.  La Open, proba la care concurează toti câștigătorii categoriilor inclusiv bodybuilding clasic Alexandru a fost al doilea. Nu i-a fost ușor, mai ales ca a evoluat în concurs cu o boală virală care nu i-a permis să fie în cea mai buna formă.

”Nu eram prea optimist ca o să câștig trofeul deoarece în urmă cu o săptămâna boala m-a ținut departe de sala de antrenament. Am stat la pat cu antibiotice, însă în ciuda greutăților am reușit să câștig locul I”

Alexandru Sucutărdean a început pregătirea în 20 ianuarie și până acum s-a antrenat zilnic. Nu s-a abătut de la dietă.

”Concursul din Slovenia a fost foarte bine organizat, cu sportivi bine pregătiți, lucru care mă motivează să muncesc și mai mult pentru ca anul viitor să îmi apar titlul. Să fi campion mondial și european în acelasi an e ceva deosebit. Sunt cele mai mari reușite ale mele de până acum.”

Performanțele bistrițeanului sunt cu atât mai mari cu cât acesta se sustine singur din punct de vedere financiar. Numai la acest concurs, costurile s-au ridicat la 600 de euro, exceptând alimentația și antrenamentele. Și-ar dori să aiba unul sau mai mulți sponsori însă până acum nu s-a găsit nimeni să îl susțină.

Peste două săptămâni, la București va avea loc cel mai mare concurs privat din Europa. Alexandru va fi acolo, alături de cei mai buni sportivi profesioniști și amatori din toată lumea.

”Îmi doresc o calificare în Top 6 sportivi” – spune proaspătul campion mondial.

*** Alexandru Sucutărdean se află în top 10 sportivi ai județului ca urmare a rezultatelor foarte bune obținute în ultimii doi ani: Campionatul Național de Seniori – Culturism, Târgu-Mureș, România – locul I la categoria 179 cm – Man Physique, Campionatul Balcanic – Culturism, Bar – Muntenegru – locul II la categoria 179 cm – Man Physique, locul I la Concursul International de culturism Pro Nutrition Grand Prix 2018, ed. a X a – categoria Men Phisique, locul I la Mister Physique la concursul Mister & Miss Universe 2018 care a avut loc în localitatea Taranto, Italia în 13 octombrie 2018. În 2019 a fost desemnat campion european și campion european absolut.

Continua sa citesti

CS Tibi, performanță la Cupa Casa Ema

Clubul sportiv Tibi a participat zilele acestea la a IX-a ediție a Cupei Casa Ema cu 18 sportivi la diferite categorii de vârstă, fete și băieți.

Cele mai bune rezultate le-au obținut Farkas Cristopher (n. 2006) care a concurat în  9 probe individuale, a câștigat 7 medalii de aur și 2 medalii de bronz și Otvoș Lorena (n. 2009) care a concurat în 6 probe la categoria ei de vârstă și le-a câștigat pe toate, dar a concurat și la categoria open în 3 probe unde a fost cea mai tânără concurenta iar la una dintre ele, 100 m spate a ocupat locul 3.

Tiberiu Horgoș, președinte CS Tibi: “Având în vedere perioada în care ne aflăm cu pregătirea, timpii obținuți de majoritatea sportivilor clubului nostru și mă refer la cei cu experiența concursurilor sunt foarte buni. Surpriza concursului în ceea ce îi privește pe sportivii clubului nostru a fost Robert Hârșan prin spectaculosul progres înregistrat în toate probele. Ne bucurăm pentru constanța progresului la cei doi sportivi Cristopher Farkas și Lorena Otvos. La ultima trebuie să remarc timpul foarte bun pentru categoria ei de vârstă, timp obținut în proba de 100 m liber unde a concurat la categoria open alături de concurente născute între 2002 și 2008.

Au mai obținut medalii: Alexandru Banu, Gabriel Boloș, Alexia Bota, Cristian Farcaș, Raul Halas, Alex Ilișuan, Nagy Etelka, Melisa Otvoș, Șerban Radu, Rada Voica.

Competiție internațională de înot la Beclean

179 de inotatori de la 15 cluburi din Romania și Republica Moldova se vor intrece în cadrul Cupei Someș. Ediția a IV-a a competiției va avea loc la sfârșitul săptămânii viitoare la Beclean. Pentru prima dată la această întrecere participă un club dinafara țării, competiția devenind astfel internațională.

Competiția se va desfășura pe parcursul a trei reuniuni, prima având loc sâmbătă de la ora 9.30, a doua – în aceeași zi de la ora 16.30 iar a treia – duminică de la ora 9.30.

Tiberiu Horgos, președinte CS Tibi: ”Se va concura pe 8 categorii da vârstă – copii născuți în 2012 și mai mici, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006, 2005 dar și mai mari, fete și băieți.

Participă Asociația Club Sportiv Academia De Înot Baia Mare, Asociația Club Sportiv Delfinii Turda, Asociația Club Sportiv Nada Falticeni, Asociația Club Sportiv Swimmania Cluj-Napoca, Asociația Club Sportiv Tibi Bistrița, Clubul Sportiv Casa Ema Bistrița, Clubul Sportiv Crișul Oradea, Clubul Sportiv Municipal Satu Mare, Clubul Sportiv Municipal Tg Mureș, Clubul Sportiv Școlar Gura Humorului, Clubul Sportiv Școlar Tg Mureș, Clubul Sportiv Swim Cluj-Napoca, Clubul Sportiv Universitatea Cluj-Napoca, Liceul cu program sportiv  Baia Mare, ŞSSCJRO de probe pe apă municipiul Bălţi, Republica Moldova.”

Printre sportivii înscriși se află foști și actuali campioni naționali, alții medaliați cu argint și bronz la campionatele naționale, foști și actuali recordmeni naționali la diferite categorii de vârstă

Competiția din acest an este un proiect realizat cu sprijinul Consiliului Județean Bistrița-Năsăud precum și cu sprijinul Primăriei orașului Beclean.