conecteaza-te cu noi

Handbal

LJUBICA NENEZIC vine la Gloria 2018 !

Echipei de suflet a bistrițenilor i se alătura portarul Muntenegrului. În varstă de 22 de ani, Ljubica Nenezić are o vastă experiență în competițiile de handbal desfășurate la nivel național, european și mondial.

Ljubica Nenezic: ”Sunt foarte fericită că mă voi alătura echipei Gloria 2018 în sezonul următor. Aștept cu nerăbdare să evoluez pentru culorile echipei din Bistrița, alături de care îmi doresc să avem rezultate cât mai bune atât în Cupa EHF cât și în campionat”.

Ljubica Nenezić a jucat între anii 2011-2015 pentru juniorii echipei ŽRK Budućnost. În sezonul 2015-2016 a evoluat pentru ŽRK Budućnost (Muntenegru) alături de care a jucat Final Four-ul în Champions League. S-a alăturat în sezonul 2016-2017 echipei Kispest NKK (Hungary) pentru ca în ultimele două sezoane să fie portarul echipei Kastamonu Bld GSK (Turcia). E campioana Turciei, deținătoare a Cupei Turciei și semifinalistă în Cupa EHF.
Ljubica a participat la CE cu echipa națională a Muntenegrului (2016), e ocupantă a locului 5 la Campionatul mondial și participantă la EHF Euro 2018.

Publicitate

Handbal

Capul sus, fetelor !

Gloria 2018 a pierdut prima manșă din turul III al Cupei EHF în fața CSM Corona Brașov.

Bistrițencele au facut o prima repriză foarte bună, atât în atac cât și în aparare. Dacă adăugam și paradele portarului Darly de Paula, putem spune că a fost o repriza în care Gloria și-a arătat nivelul de echipa europeană. Rezultatul de pe tabela la intrarea la vestiare a confirmat asta, avantaj de partea handbalistelor Gloriei, scor 15-13.

Tot la două goluri diferență s-a încheiat și repriza secundă, însă din păcate de partea oaspeților. În repriza secundă, jocul a fost mult mai echilibrat iar în ultimele 10 minute, pe fondul unor decizii de arbitraj discutabile și a ratărilor jucătoarelor noastre, jocul a luat altă turnura. După ce au obtinut egalarea în minutele 50 și 53, brașovencele au reușit să marcheze de două ori și sa obțină avantajul.

Pentru Gloria 2018 au marcat: Valentina Ardean Elisei – 8 goluri, Dziyana Ilyina – 4 goluri, Laura Pristăvița – 4 goluri, Natallia Vasileuskaya – 3, Mariana Costa – 2 goluri, Teodora Bloj – un gol, Nicoleta Dincă – un gol, Daniela Rațiu – un gol, Bianca Zegrean – un gol.

Marcatoarele Coronei au fost: Sorina Tîrcă – 6 goluri, Ivona Pavicevic – 5, Georgiana Ciuciulete – 4, Eliza Buceschi 3, Bianca Bazaliu – 3, Elaine Gomes Barbosa – 2, Cristina Laslo – 2, Daria Bucur – 2.

Partida a fost transmisă LIVE pe pagina de facebook a Gloriei 2018:

La meci au asistat 970 de spectatori. Calificarea se joacă duminica viitoare de la ora 17.00 la Brașov.

Continua sa citesti

Handbal

Trei jucătoare ale Gloriei, la lot

Coordonatorul de joc al Gloriei 2018 Laura Pristăvița merge la mondiale ! Jucatoarea noastră a fost selectionată de Thomas Ryde în lotul echipei naționale care va merge la Campionatului Mondial de Handbal Feminin, Japonia 2019. Pe lista se află încă 17 jucătoare, toate de la echipe din Liga Florilor.

Naționala noastră face parte din Grupa C, alături de Ungaria, Muntenegru, Spania, Senegal și Kazakhstan, urmând să debuteze cu o partidă în fața Spaniei, pe 30 noiembrie.

Diana Șamanț si Andra Moroianu vor participa cu naționala de Tineret a României la un turneu amical desfasurat in Ungaria între 17-24 noiembrie. Handbalistele tricolore vor întalni loturile similare ale Ungariei, Norvegiei și Danemarcei.

Handbal

Gloria începe aventura europeană

Echipa de handbal a CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud joacă mâine pe teren propriu prima manșă din cadrul turului III preliminar al Cupei EHF. Sorții au decis ca handbalistele noastre să joace în compania unei alte echipe din România, CSM Corona Brașov.

Bistrițencele s-au pregătit intens zilele acestea și vor să facă o figura frumoasă, cu atât mai mult cu cât meciul este unul istoric pentru handbalul din județ. Jucătoarele Gloriei 2018 sunt la doua meciuri distanță de o posibilă calificare în grupele Cupei EHF, clubul facând apel la susținători să umple Sala Polivalentă și să le susțină cu toată forța.

Partida programată pentru ora 17.00 va fi arbitrată de Aleksandar Jovic și Nedim Arnautovic – Bosnia și Herțegovina. Delegat EHF: Boris Vukasinovic – Serbia.