conecteaza-te cu noi

Handbal

Începe CM din Japonia

Astăzi începe cea mai importantă competiție handbalistică din lume – Campionatul mondial din Japonia.

Naționala tricoloră debutează la 11.00 împotriva Spaniei. De ziua națională a României, handbalistele noaste vor întâlni de la ora 11.00 Senegal, in 3 decembrie de la ora 12:00 Kazahstan, în 4 decembrie de la ora 8:00 naționala Muntenegrului și în 6 decembrie de la ora 12:00 lotul similar al Ungariei.

CS Gloria 2018 BN este reprezentată la CM Japonia de coordonatorul de joc Laura Pristăvita, portarii Darly Zoqbi de Paula și Ljubica Nenezic, extrema dreapta Mariana Costa și fizioterapeutul Cătălin Rațiu.

Competiția are loc între 30 noiembrie şi 15 decembrie.

Publicitate

Handbal

Gloria, prima înfrângere în Cupa EHF

Echipa de handbal feminin a CS Gloria 2018 BN a plecat determinată în Odense să facă un meci bun. Le aștepta acolo prima clasată în grupă, cu maximum de puncte, o echipă experimentată, cu jucătoare valoroase, care vizează anul acesta titlul în Cupa EHF.

Gloria 2018 nu a reușit să se impună în fața primei clasate în grupa C, în Cupa EHF. Bistrițencele au avut o prima repriză bună în care au mers ”umăr la umăr” cu danezele, la finele căreia au intrat la vestiare la egalitate, scor 9-9.

Meciul s-a dezechilibrat în repriza secundă, când în primele minute bistrițencele s-au distanțat la două goluri și au ratat doua ocazii pentru a  se desprinde la trei. Ajutată de public, Odense a revenit în joc și nu a mai cedat până în final, când s-a impus la 6 goluri diferență, scor final: 25-19.

Cornelia Nycke Groot a marcat 10 din cele 25 de goluri ale echipei sale, fiind cea mai bună marcatoare a meciului.

Au marcat pentru Gloria 2018: Laura Pristăvița – 6 goluri, Natallia Vasileuskaya – 6, Diana Șamant – 2, Daniela Rațiu -1, Mariana Costa – 1, Dziyana Ilyina 1, Magdalena Paraschiv – 1, Nicoleta Dincă – 1

”O primă repriză foarte bună. Un nou egal la pauză în condițiile în care reusești să te aperi la nivelul la care ne-am apărat noi în prima repriză, în care o echipă nordică reușește să îți înscrie doar nouă goluri cred că poți spera la un rezultat pozitiv. Din păcate șase goluri cred că este mult prea mult față de ceea ce s-a întâmplat pe teren. A fost un moment psihologic al meciului în repriza a doua în care am condus cu două goluri și am avut două ocazii să ne desprindem la trei. Nu am reușit. Până la urmă, Odense a revemit in joc. Au avut 2000 de spectatori în sală și asta a contat foarte mult. Cred că publicul le-a ajutat emoțional să depășească momentul prost și să intram noi într-unul. Au jucătoare de mare valoare cu foarte mare experiență. Le felicit pe fete pentru modul în care au jucat acest meci, știu că și-au dorit foarte mult să câștige. Astăzi nu a fot vorba despre o diferență de valoare ci pur și simplu despre experiență și eventual despre noroc. Trebuie să ne recuperam repede. Ne așteaptă un drum lung, nu către casă ci către Timișoara, acolo unde întâlnim echipa locală în Cupa României, după care sper să ajungem cu bine acasă pentru a putea pregăti returul cu Odense. Sper din tot sufletul ca sala noastră sa fie arhiplină, sunt convins că așa va fi. Sper cu mai multa atenție și un dram de noroc să obținem un rezultat pozitiv în fața propriilor suporteri„ spune Horațiu Pașca, antrenorul principal al CS Gloria 2018 BN

După acest meci, Gloria coboară pe III în grupa C cu două puncte, unul mai puțin decat ERD. Prima clasată rămâne echipa daneza cu maximum de puncte – 6. În primele trei runde, jucătoarele bistrițence au marcat in Cupa EHF 66 de goluri și au primit cu șase mai multe. Până acum, Gloria a remizat cu MKS Lublin la 22 și ERD la 25.

Meciul revanșă e programat peste o săptămână, la Bistrița. Până atunci, miercuri Gloria debutează în acest sezon al Cupei României, în 16-zecimi în compania CSU Universitatea de Vest Timișoara.

Continua sa citesti

Handbal

Horațiu Pașca a devenit tată !

Familia Gloriei s-a mărit !

În această dimineață, familia Pașca a trăit poate cel mai emoționant moment din viață. Horațiu și Adriana au devenit părinții micuțului Sebastian, care a decis să vină astăzi pe lume pentru a le da un nou sens vieții.

Băiețelul familiei Pașca este sănătos și activ, spre bucuria tuturor!

Echipa JB Sport îi felicită pe părinți și le dorește tot ce este mai bun și mai frumos pentru micuțul Sebastian!

Handbal

Gloria, față în față cu cel mai dificil adversar din grupă

A treia etapă din faza grupelor, aduce confruntarea primelor două echipe clasate în grupa C: Odense Håndbold și CS Gloria 2018 BN.
Meciul se va juca duminică, în deplasare la Odense începând cu ora 16.00 – ora României.

Partida se disputa în Odense Idraetshal, o sala cu 2256 de locuri.

„După două remize poate vine și o victorie…( râde). Ne dorim asta chiar dacă Odense pornește cu prima șansă în acest meci. Echipa daneză are un lot extrem de valoros și cred că este una dintre principalele candidate la câștigarea trofeului în acest sezon al Cupei EHF. Gloria însă traversează o perioadă bună. Vom merge în Danemarca să dăm totul pe teren” – Horațiu Pașca, antrenor principal CS Gloria 2018 BN

Meciul aduce față în față cei doi portari ai finalei Campionatului Mondial de Handbal: Darly Zoqbi de Paula care a obținut argintul cu Spania și Tess Wester ( câștigatoarea titlului cu Olanda)

Partida de duminică dintre Odense Håndbold și CS Gloria 2018 BN va fi arbitrată de Valery și Yury Butskevich (Belarus). Observator EHF: Rune Kristiansen (Norvegia).