conecteaza-te cu noi

Handbal

Gloria 2018, învinsă de cehoaicele de la DHK Banik Most

Echipa de handbal feminin a Clubului Sportiv Gloria 2018 Bistrița Năsăud a pierdut și al doilea meci amical internațional din cadrul turneului la care participă în Most, Cehia. Bistrițencele și cehoaicele au mers umăr la umăr până în minutul 19, când scorul de pe tabela de marcaj a arătat 11:11. Au urmat apoi câteva minute bune de joc ale echipei gazdă, care au reușit să intre la pauza la vestiare cu un avantaj de cinci goluri, scor 21-16.

La revenirea de la cabine, handbalistele noastre au marcat patru goluri consecutive fără ca cehoaicele să marcheze vreunul și astfel s-a ajuns la un gol diferență, 21-20 pentru gazde. Banik Most s-a menținut la conducere până în minutul 37 când bistrițencele au egalat din nou la 22 și patru minute mai târziu la 24.  Pe final de joc, cehoaicele s-au desprins și au câștigat partida la patru goluri diferență, scor 36-32. De menționat este faptul că cea mai mare diferență de scor dintre cele două echipe a fost de 6 goluri, consemnată de tabela și în foaia de joc în minutul 49.

Pentru Gloria 2018 au înscris Andreea Tetean – 7 goluri, Raluca Băcăoanu – 6, Almudena Rodriguez Rodriguez – 6, Valentina Ardean Elisei – 4, Nicoleta Dincă – 2, Laura Pristăvița – 2, Mariana Costa – 2, Andra Moroianu – 2, Daniela Rațiu – 1

Publicitate

Handbal

KIM RASMUSSEN va antrena CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud!

Gloria 2018 a obținut semnătura unuia dintre cei mai titrați antrenori de handbal din lume, danezul Kim Rasmussen. Acesta va antrena echipa de handbal feminin a clubului bistrițean începând din noul sezon competițional.

După ce a calificat naționala Muntenegrului la Jocurile Olimpice și la cinci ani de la câștigarea trofeului Ligii Campionilor cu CSM București, Kim Rasmussen (48 ani) se întoarce în România, în Bistrița-Năsăud. Noul antrenor al Gloriei 2018 a fost nominalizat de Federația Internațională de Handbal – IGF la titlul ”Antrenorul anului” (2013, 2014 și 2016).
De-a lungul carierei sale, Kim Rasmussen a mai fost selecționerul Poloniei și Ungariei, alături de poloneze jucând două semifinale ale Campionatului Mondial (2013 și 2015). A pregătit echipele Lyngby HK, Stavsten IF, Roskilde Handbold, CSM București și MKS Lublin.
Tehnicianul deține licența EHF Master Coach.

Continua sa citesti

Fara categorie

HANDBAL FEMININ: 3 bistrițeni la lotul național de tineret al României!

Lotul național de handbal feminin, tineret 2002-2003 se pregătește în aceste zile în capitală, cu gândul la Campionatul european din perioada 8-18 iulie din Slovenia. Tricolorele au fost repartizate în grupa D alaturi de Ungaria, Norvegia și Republica Cehă, obiectivul lor fiind ieșirea din grupă și accederea în fazele superioare ale competiției europene.

La lot au fost convocate cele mai în formă 18 jucătoare din țară la această oră. Ele joacă la nouă cluburi sportive din campionatul intern.

Una dintre marile provocări este aceea de a aduce lotul la maximum de formă, preparatorului fizic al lotului național revenindu-i una dintre cele mai dificile sarcini.

Stagiul centralizat al tricolorelor este al doilea din acest an, după cel de la jumătatea lunii martie. El se va încheia în 20 aprilie.

Handbal

Final de sezon pentru echipa de Divizia A a Gloriei 2018!

La mai puțin de un an de la înființare, lotul feminin de Divizia A și-a îndeplinit obiectivul, acela de a deveni o echipă închegată care să emită pretenții în campionat.

Competiția din acest sezon s-a desfășurat în totalitate fără spectatori, în sistem turneu, în săli din Târgu Jiu și Deva. Cel mai recent turneu s-a încheiat în week-end, bistrițencele câștigând ambele partide.

Jucătoarele CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud au evoluat în seria B alături de echipe din Târgu Jiu, Deva, Timișoara, Sfântu Gheorghe și Reșița. Au incheiat 8 din cele 12 partide disputate în acest sezon cu victoria si doar 4 cu înfrângere, în urma acestora, acumulând 24 de puncte.

Bistrițencele s-au clasat pe locul III în serie, care le permitea calificarea la turneul final însă pentru reprezintă a doua echipă a unui club participant deja la nivelul Ligii Florilor, acest lucru nu este posibil. S-au calificat în faza următoare echipe din Brașov, Brăila și Piatra Neamț (seria A), Târgu Jiu, Deva și Oradea (seria B) dar și București și Constanța (seria C).