conecteaza-te cu noi

Handbal

Capul sus, fetelor !

Gloria 2018 a pierdut prima manșă din turul III al Cupei EHF în fața CSM Corona Brașov.

Bistrițencele au facut o prima repriză foarte bună, atât în atac cât și în aparare. Dacă adăugam și paradele portarului Darly de Paula, putem spune că a fost o repriza în care Gloria și-a arătat nivelul de echipa europeană. Rezultatul de pe tabela la intrarea la vestiare a confirmat asta, avantaj de partea handbalistelor Gloriei, scor 15-13.

Tot la două goluri diferență s-a încheiat și repriza secundă, însă din păcate de partea oaspeților. În repriza secundă, jocul a fost mult mai echilibrat iar în ultimele 10 minute, pe fondul unor decizii de arbitraj discutabile și a ratărilor jucătoarelor noastre, jocul a luat altă turnura. După ce au obtinut egalarea în minutele 50 și 53, brașovencele au reușit să marcheze de două ori și sa obțină avantajul.

Pentru Gloria 2018 au marcat: Valentina Ardean Elisei – 8 goluri, Dziyana Ilyina – 4 goluri, Laura Pristăvița – 4 goluri, Natallia Vasileuskaya – 3, Mariana Costa – 2 goluri, Teodora Bloj – un gol, Nicoleta Dincă – un gol, Daniela Rațiu – un gol, Bianca Zegrean – un gol.

Marcatoarele Coronei au fost: Sorina Tîrcă – 6 goluri, Ivona Pavicevic – 5, Georgiana Ciuciulete – 4, Eliza Buceschi 3, Bianca Bazaliu – 3, Elaine Gomes Barbosa – 2, Cristina Laslo – 2, Daria Bucur – 2.

Partida a fost transmisă LIVE pe pagina de facebook a Gloriei 2018:

La meci au asistat 970 de spectatori. Calificarea se joacă duminica viitoare de la ora 17.00 la Brașov.

Publicitate

Handbal

Gloria 2018 întâlnește CSU Vest Timișoara în Cupa României

Echipa de handbal feminin a CS Gloria 2018 BN și-a aflat în această dimineață adversarul din faza „șaisprezecimilor de finală” a Cupei României FAN Courier.

În urma tragerii la sorți, s-a decis ca echipa pregatită de Horațiu Pașca să întalnească într-o singură manșă, în 15 ianuarie 2020 echipa CSU Vest Timișoara – locul 5, seria D feminin a Diviziei A.

foto - video: JB Sport

CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud a venit la Brașov hotărâtă să se califice în grupele Cupei EHF. Și a demonstrat asta printr-un joc bun, goluri frumoase și minute în sir în care și-a dominat adversarul, unul de calibru în Liga Florilor.

Bistritencele au intrat la pauză cu un avantaj de două goluri, 13-11. În repriza secundă, ambele echipe au mers ”umar la umar” până aproape de final. Chiar dacă au obținut victoria iar scorul final al celor doua manșe a fost egal la 49, cele care s-au calificat în faza grupelor au fost gazdele, grație golurilor marcate în deplasare la Bistrița.

La meci au asistat 1800 de spectatori, majoritatea localnici. Bistrițenii au venit și ei în număr mare să asiste la partida de la Brașov.

Au marcat pentru Gloria 2018: Laura Pristăvița -7 goluri, Dziyana Ilyina – 4 goluri, Mariana Costa – 3 goluri, Andreea Tetean – 2 goluri, Nicoleta Dincă – 2 goluri, Valentina Ardean Elisei – 2 goluri, Szilvia Szabo – un gol, Diana Samanț – un gol, Teodora Bloj – un gol, Daniela Rațiu – un gol.

Au marcat pentru Corona: Eliza Buceschi – 5 goluri, Cristina Laslo -4, Sorina Tîrcă – 3, Bianca Bazaliu – 3, Georgiana Ciuciulete – 2, Marinela Neagu – 2, Daria Bucur – un gol, Ivona Pavicevic – un gol, Elaine Barbosa Gomes – un  gol.

Mai departe, merg 16 echipe din 10 țări. Tragerea la sorți pentru componența celor patru grupe va avea loc în 21 noiembrie. Primele meciuri se vor juca în 4-5 ianuarie.

Handbal

Trei jucătoare ale Gloriei, la lot

Coordonatorul de joc al Gloriei 2018 Laura Pristăvița merge la mondiale ! Jucatoarea noastră a fost selectionată de Thomas Ryde în lotul echipei naționale care va merge la Campionatului Mondial de Handbal Feminin, Japonia 2019. Pe lista se află încă 17 jucătoare, toate de la echipe din Liga Florilor.

Naționala noastră face parte din Grupa C, alături de Ungaria, Muntenegru, Spania, Senegal și Kazakhstan, urmând să debuteze cu o partidă în fața Spaniei, pe 30 noiembrie.

Diana Șamanț si Andra Moroianu vor participa cu naționala de Tineret a României la un turneu amical desfasurat in Ungaria între 17-24 noiembrie. Handbalistele tricolore vor întalni loturile similare ale Ungariei, Norvegiei și Danemarcei.