conecteaza-te cu noi

Alte sporturi

Alexandru Sucutărdean, campion mondial

Bistrițeanul și-a adjudecat acest titlu ieri în Brezice, Slovenia, acolo unde s-a desfășurat Campionatul mondial IBFF. Deși a avut competitori foarte bine pregătiți de pe toate continentele, sportivul nostru a câștigat categoria Mister Phisique la care a concurat, fiind desemnat campion mondial.  La Open, proba la care concurează toti câștigătorii categoriilor inclusiv bodybuilding clasic Alexandru a fost al doilea. Nu i-a fost ușor, mai ales ca a evoluat în concurs cu o boală virală care nu i-a permis să fie în cea mai buna formă.

”Nu eram prea optimist ca o să câștig trofeul deoarece în urmă cu o săptămâna boala m-a ținut departe de sala de antrenament. Am stat la pat cu antibiotice, însă în ciuda greutăților am reușit să câștig locul I”

Alexandru Sucutărdean a început pregătirea în 20 ianuarie și până acum s-a antrenat zilnic. Nu s-a abătut de la dietă.

”Concursul din Slovenia a fost foarte bine organizat, cu sportivi bine pregătiți, lucru care mă motivează să muncesc și mai mult pentru ca anul viitor să îmi apar titlul. Să fi campion mondial și european în acelasi an e ceva deosebit. Sunt cele mai mari reușite ale mele de până acum.”

Performanțele bistrițeanului sunt cu atât mai mari cu cât acesta se sustine singur din punct de vedere financiar. Numai la acest concurs, costurile s-au ridicat la 600 de euro, exceptând alimentația și antrenamentele. Și-ar dori să aiba unul sau mai mulți sponsori însă până acum nu s-a găsit nimeni să îl susțină.

Peste două săptămâni, la București va avea loc cel mai mare concurs privat din Europa. Alexandru va fi acolo, alături de cei mai buni sportivi profesioniști și amatori din toată lumea.

”Îmi doresc o calificare în Top 6 sportivi” – spune proaspătul campion mondial.

*** Alexandru Sucutărdean se află în top 10 sportivi ai județului ca urmare a rezultatelor foarte bune obținute în ultimii doi ani: Campionatul Național de Seniori – Culturism, Târgu-Mureș, România – locul I la categoria 179 cm – Man Physique, Campionatul Balcanic – Culturism, Bar – Muntenegru – locul II la categoria 179 cm – Man Physique, locul I la Concursul International de culturism Pro Nutrition Grand Prix 2018, ed. a X a – categoria Men Phisique, locul I la Mister Physique la concursul Mister & Miss Universe 2018 care a avut loc în localitatea Taranto, Italia în 13 octombrie 2018. În 2019 a fost desemnat campion european și campion european absolut.

Publicitate

Sportivii PFG, performanțe în competițiile internaționale

Săptămâna trecută, doi sportivi ai Profesional Fight Gym din Bistrița au luptat în două gale internaționale.

Bogdan Suru a participat în Italia la World Martial Arts Games, o competiție care a reunit zece mii de sportivi care au luptat în diferite stiluri. În urma evoluției sale, bistrițeanul a obținut medalia de aur și titlul de Campion Momdial la Muay.

La rândul său, Bogdan  Medviski a luptat în Elvetia într-o Gala Pro, împotriva unui sportiv foarte experimentat care în urmă cu două săptămâni a luptat în Enfisio – una din cele mai pruternice promoții din Europa. Medviski a pierdut meciul la puncte, la o diferență foarte mică.

Meciul revansașă dintre cei doi va avea loc la Bistrița, în cadrul Galei  Mix Kombat 5.

Continua sa citesti

Alexandra Uiuiu reprezintă România la Jocurile Olimpice

Performanta istorică pentru baschetul românesc. România va fi reprezentată în turneul feminin de baschet 3×3 din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, alaturi de Rusia, China, Mongolia si alte patru națiuni, care vor fi stabilite după disputarea unor turnee de calificare.
Baschetul autohton obține această calificare grație poziției din clasamentul mondial al federațiilor naționale realizat de FIBA până în 31 octombrie, România situandu-se, la feminin, pe locul 4 în lume și pe locul 2 în Europa, în ceea ce priveste baschetul 3×3.

În cadrul unei ceremonii organizate la la Utsunomiya (Japonia), Federația Internațională de Baschet (FIBA) a anunțat numele primelor națiuni calificate la turneul de baschet 3×3 din cadrul Jocurilor Olimpice din 2020 in baza clasamentului mondial al federațiilor naționale. La feminin, ordinea finală din ierarhia mondiala realizata de FIBA este: 1. Rusia; 2. China; 3. Mongolia; 4. ROMANIA.
Celelalte patru echipe care vor participa la turneul olimpic feminin de baschet 3×3 de la Tokyo vor fi stabilite anul viitor, dupa disputarea a două turnee preolimpice de calificare.

Lotul feminin este alcătuit din sportivele  Gabriela Mărginean, Elisabeth Pavel, Ana Ferariu, Gabriela Irimia, Sonia Ursu, Andreea Lazar, Alexandra Uiuiu, Ancuța Stoenescu.

Un progres remarcabil este cel al Alexadrei Uiuiu (fiica scriitorului bistrițean Alexandru Uiuiu), care a reușit prin prestațiile ei, să urce peste 70 de pozitii în ierarhia națională Fiba 3 X 3 și a încheiat sezonul preolimpic pe poziția nr 4 la nivel național, respectiv pe poziția nr 80 la nivel mondial.

România a mai fost reprezentată o singura dată în întrecerile olimpice, la ediția de la Helsinki din 1952, atunci când, în competiția masculină de baschet, nu a reusit accederea în faza grupelor principale, jucând doar două meciuri preliminare cu Italia și Canada.

Performanță CS Ilyo la Galeb Trophy 2019

Zilele trecute s-a desfășurat în capitala Serbiei – Belgrad la a 18 -a ediție a “Galeb Belgrade Trophy”, competiție clasificată G1. Întrecerea a reunit peste 1000 de sportivi, 4 dintre ei reprezentând CS Ilyo. Ana Riti, Mario Raul Filip Mureșanu și Ștefan Gabriel Agrișan au fost foarte aproape sa ocupe un loc pe podium.

Ana Riti a câștigat primul meci împotriva sportivei Sajra Kajevic din Bosnia Herțegovina cu scorul de 19-3, iar în al doilea meci cu Anja Gvozdic din Serbia a pierdut în repriza a patra ca Golden Point, după ce în prealabil a condus tot meciul.

Mario Raul Filip Mureșanu a câștigat primul meci împotriva lui Jan Petrdid din Croația cu scorul de 24-4 pentru ca mai apoi să piardă meciul de medalie în fața sportivului polonez, Igor Drazkiewicz.

Ștefan Gabriel Agrișan a fost învins de Danilo Ristovic din Serbia.

Desi junioara, Liana Ionela Musteață a concurat la seniori. A învins-o pe turcoaica Melike Yilmaz cu scorul de 32-5, pe franțuzoaica Imani Sitti cu scorul de 31-3 și a pierdut semifinala cu reprezentanta Spaniei Blanca Palmer Soler cu scorul de 12-13. În urma acestor rezultate, a obținut locul III la seniori feminin -53 kg.

Marius Muti antrenor și președinte CS Ilyo: ”Fiind la a doua participare la categoria de vârstă seniori sunt mulțumit de rezultatele sportivei Liana Musteață. Apreciez totodată eforturile celorlalți sportivi care au fost aproape de podium. Mulțumim doamnei profesor Ica Sigartău pentru munca depusă în obținerea acestor rezultate, părinților pentru sprijinul acordat, precum și întregului staff al clubului sportiv ILYO.”