conecteaza-te cu noi

Handbal

A patra înfrângere pentru Gloria 2018 în acest sezon

Echipa de handbal feminin a CS Gloria 2018 Bistrița – Năsăud a fost învinsă în etapa a VI-a de CS Minaur Baia Mare cu scorul de 21-22, după ce la pauza bistrițencele au intrat la vestiare cu un dezavantaj de două goluri, 9-11.

Aceasta este a treia înfrângere de pe teren propriu după cele cu SCM Craiova ( 22-24), CSM Corona Brașov (19-24) și a patra din campionat – la care se adaugă meciul pierdut în deplasare cu Gloria Buzău (22-25).

Pentru Gloria 2018 BN au marcat: Dziyana Ilyina – 6, Valentina Ardean Elisei – 6, Szilvia Szabo – 5, Natallia Vasileuskaya – 2, Andra Moroianu – 1, Nicoleta Dincă – 1. Darly Zoqbi de Paula a avut 9 intervenții reușite din 31 de șuturi trimise pe poarta sa (29%).

După acest meci, băimărencele au urcat pe podium, ocupând locul III după șase etape disputate în acest sezon competițional. Elevele lui Costică Buceschi au învins în 4 partide, au remizat o dată și au fost învinse într-un singur meci. Au acumulat până acum 13 puncte.

CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud ocupă în prezent locul 10 în Liga Florilor, cu șase puncte. Echipa bistrițeană are două victorii și patru înfrângeri în această ediție de campionat. Cele două victorii ale echipei noastre au fost obținute în meciurile cu Rapid Bucuresti 24-20 (deplasare) și HC Zalău 24-23 (teren propriu).

În următoarea etapă, Gloria 2018 va juca în deplasare compania echipei clasate pe locul al 10-lea în Liga Florilor – AHCM Slobozia. Partida va avea loc sâmbătă de la ora 12.00 în sala ”Andreea Nica” din Slobozia.

Publicitate

Handbal

Înfrângere la Zalău

Echipa de handbal feminin a CS Gloria 2018 Bistrița-Năsăud a pierdut partida din etapa a 17-a disputată în deplasare la Zalău. După ce Gloria și-a castigat în tur meciul jucat pe teren propriu (24-23), acum a venit rândul echipei coordonate de Gheorghe Tadici să facă același lucru ”acasă”.

Echipa bistrițeană a făcut o prima repriză bună, a condus aproape în permanență și a intrat la vestiare la egalitate cu gazdele, scor 11-11. În partea secundă, gazdele au luat avans și s-au distanțat chiar si la cinci goluri. Partida s-a încheiat la scorul 25-23, în favoarea HC Zalău.

Pentru Gloria au marcat: Valentina Ardean Elisei – 7 goluri, Natallia Vasileuskaya – 5, Laura Pristăvița – 4, Andreea Tetean – 3, Daniela Rațiu – 2, Andra Moroianu – 1, Mariana Costa – 1.

Bistrițencele primesc miercuri de la ora 18.00 vizita Gloriei Buzău, într-un meci care contează pentru etapa a 18-a a Ligii Florilor.

Continua sa citesti

Handbal

Deplasare dificilă la Zalău

Echipa de handbal feminin a CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud joacă astăzi de la ora 12.30 meciul din etapa a 17-a. Partida e una extrem de dificilă, pe un teren greu – cel de la Zalau.

Horațiu Pașca si elevele sale vor incerca sa castige partida care o poate plasa pe locul III in Liga Florilor MOL. Înaintea acestui meci, CS Gloria 2018 BN ocupă locul IV în cu 27 de puncte, la egalitate cu echipa clasată pe locul al III-lea. De cealaltă parte, HC Zalău e pe VII cu 24 de puncte.

Horațiu Pașca, antrenor principal CS Gloria 2018 BN: ”HC Zalău pleacă întotdeauna favorită pe teren propriu, foarte puține echipe reușind să ia puncte aici. Noi am avut un parcurs bun în campionat și ne dorim să continuăm la fel. Știm că astăzi va fi greu dar suntem optimiști”

Gloria 2018 a câștigat partida tur de pe teren propriu cu 24-23.

Partida care va putea fi urmărită în direct la TVR 1 va fi arbitrată de Marius Ghiorghișor – București / Marian State – Buzău. Observator: Viorel Dobre – București

Handbal

S-au tras la sorți sferturile de finală ale Cupei României !

În aceasta dimineață a avut loc la sediul Federației Române de Handbal tragerea la sorți a meciurilor din sferturile de finală ale Cupei României.

Partidele se vor disputa în 11 martie, într-o singură manșă:

CSU Cluj Napoca – CS Rapid București

SCM Gloria Buzău – CS Minaur Baia Mare

SCM Râmnicu Vâlcea – HC Dunărea Brăila

CSM București – CSM Slatina

În caz de egalitate, dupa 60 de minute se vor executa aruncări de la 7 m. Câștigătoarele vor merge în Final Four-ul acestei ediții de Cupa României.

Precizăm ca CS Gloria 2018 Bistrița Năsăud a fost eliminată  marți din competiție, în faza optimilor de finală de către SCM Râmnicu Vâlcea cu scorul 27-21 (13-11).